Mi a közös Chilében, Finnországban, Ausztráliában, Dániában és Hollandiában? Az, hogy mindegyik ország a nyugdíjrendszerek összehasonlítási rangsorában az élen végzett. Egy nemrégiben publikált felmérés 25 nyugdíjrendszert hasonlított össze nemzetközi szinten, amelyek a világ teljes népességének 58%-át fedik le – írja a Financial Times.
A Melbourne Mercer és az Australian Centre for Financial Studies felmérése szerint Dánia büszkélkedhet a legjobb nyugdíjrendszerrel a vizsgált 25 ország közül. Eszerint a dánok nyugdíjrendszere jó tőkeellátottsággal és járulékfizetési rendszerrel rendelkezik, ráadásul a magánnyugdíjrendszer szabályozása is kellőképpen fejlett.
Kicsivel maradtak le az első helyezettől az ausztrálok és a hollandok, mindkét ország nyugdíjrendszere egészséges struktúrájú, de a felmérés szerint még van tér a fejlődés előtt. Az ausztrálok egyébként is híresek az ún. Defined Contribution típusú nyugdíjrendszerükről, amelynek lényege, hogy a járadék helyett a járulék az, ami adott a rendszerben, tehát a nyugdíj nincs előre meghatározva, annak összege a befizetésekből és a befektetéseken elért hozamoktól függ. Jelenleg például a munkáltatóknak a munkavállalók fizetésének 9,5%-át kell befizetniük a nyugdíjalapba és érdekes az is, hogy az öregségi nyugdíj meghatározásakor nemcsak a jövedelmet, hanem az ingatlanvagyont is figyelembe veszik.
A hollandoknál sem olyan rossz a helyzet, tekintve, hogy a fennálló rendszer közel 100%-os helyettesítési arányt is el tud érni, ha figyelembe vesszük, hogy a nyugdíjrendszer állami pillére mintegy 30%-ot, míg az ún. Defined Benefit nyugdíjprogramok (vállalati nyugdíjprogramok) a nyugdíjba vonulás előtti nettó bér kb. 70%-át ígéri a nyugdíjba vonulóknak.
A felmérés szerint ahhoz, hogy egy ország nyugdíjrendszere fenntartható legyen, a munkaképes korú lakosság minimum 70%-ának magán-nyugdíjpénztári tagsággal kellene rendelkeznie. Chilében, Dániában, Hollandiában és Svédországban ez az arány több mint 75%, de az ausztráloknál is csak alig kevesebb mint 70%.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: