Váratlanul bejelentette lemondását Jánisz Varufakisz görög pénzügyminiszter annak ellenére, hogy a kormány győzelmét hozta a külföldi hitelezők által elvárt takarékossági intézkedésekről előző nap rendezett görögországi népszavazás.
Közölte: a népszavazás eredményének bejelentése után tudomására jutott, hogy az eurócsoportból, vagyis az euróövezeti pénzügyminiszterek közül néhányan azt szeretnék, ha nem venne részt a testület ülésein. Alekszisz Ciprasz kormányfő szerint is ez hasznos lehet a megállapodás elérése szempontjából. Ezért Varufakisz távozik a pénzügyminisztérium éléről.
Blogján azt íra, hogy kötelességének érzi Ciprasz támogatását, és büszkén viseli a hitelezők gyűlöletét. Szerinte ők a baloldalon tudják, hogy kell kollektívan cselekedni, így lemond, és támogatja a miniszterelnököt és az új pénzügyminisztert is.
Fotó: index.hu
Az 53 éves, görög–ausztrál közgazdász valódi ikonja volt a görög történetnek, Essexben tanult matematikát, majd statisztikát, egyetemeken tanított, később videojáték-fejlesztő cégnél dolgozott, képzőművész feleségével beutazta a világot, volt Jórgosz Papandréu tanácsadója is. Blogol, motorozik, szívesebben jár bőrkabátban, mint zakóban, soha nem köt nyakkendőt.
Update:
A vasárnapi népszavazás után rövid távon az Európai Központi Bank kezében van Görögország sorsa. Ha az EKB nem biztosít pénzt a görög bankoknak, akkor egész egyszerűen elfogy a bankok pénze, ezáltal a görög gazdaságban sem lesz. Bár a görög népszavazás eredménye negatív piaci szempontból, komolyabb pánikról nincs szó a kötvénypiacokon. Sem a magyar, sem az eurózóna perifériáján lévő országok – Spanyolország, Olaszország, Portugália – kötvénypiacain nincs eladási hullám, inkább kivárásról lehet beszélni. Ugyanakkor a görög állampapírpiacon emelkedtek a hozamok, vagyis az eladók voltak többségben, de ez a népszavazás fényében várható volt – mondta Németh Dávid, a K&H vezető elemzője.
A görög népszavazás a devizapiacon okozott komolyabb elmozdulást, az euró gyengült a dollárral szemben, de ennek mértéke nem volt jelentős. A forint pedig gyengült az euróval szemben, az idei második leggyengébb forintárfolyam alakult ki a devizapiaci mozgások eredményeként. A hétfői 317 forint feletti euróárfolyamnál csak a svájci jegybank euróval szembeni árfolyamküszöbének januári eltörlése után volt magasabban az euró forintban mért árfolyama. Hétfőn nem sokkal dél után azonban 315-316 forint körül mozgott az euró jegyzése.
„Nehéz egyelőre megjósolni, hogy mi lesz a megoldás a görög helyzetre. Megegyezésre várunk hónapok óta, ami nem született meg eddig, a népszavazás eredményeként pedig új alapokra helyeződnek a tárgyalások. Még mindig az a valószínűbb, hogy valamilyen megállapodás születik, amelynél elsősorban az a kérdés, milyen mértékű adósságelengedést tartalmaz majd. Utóbbira mindenképp szükség lesz, akár marad az eurózónában Görögország, akár nem” – mondta Németh Dávid. Hozzátette: Görögországnak mindenképpen az jelenti a kevésbé fájdalmas utat, ha az eurózóna tagjaként kapja meg az adósságelengedést, mintha ez az eurózónán kívül történne meg.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: