Rizikós vállalkozás a Dagály uszoda felhúzása, gondot okozhat az építőipar teljesítőképessége, a főváros közösségi közlekedésére pedig 600-700 milliárd forintot kellene költeni, írja az 1372 oldalas, a 2024-es budapesti olimpiarendezéshez készült megvalósíthatósági tanulmányra hivatkozva a Népszabadság.
A lap szerint eddig a nyilvánosság csak a “meglehetősen bizakodó” vezetői összefoglalót ismerhette meg, ugyanis a kormány és a MOB szerint a Budapest gyengeségeire is rámutató teljes elemzés közzététele előnyhöz juttatná a riválisokat. A Népszabadság szerint „a máskülönben alapos, 1372 oldalas tanulmánynak épp a kockázatokat tartalmazó fejezete rendkívül esetleges”.
A hatoldalas, kockázatokat felsoroló táblázatból is idéznek néhányat:
- megfelelő tapasztalatok nélkül nincs meg a kellő szakértelem a rendezéshez,
- a korlátozott kapacitások és a szűk határidők miatt nőhetnek az építőipari árak,
- alulbecsültek a költségek (vagy a bevétel lesz kisebb), és az árfolyamváltozás is drágíthatja a rendezést,
- kicsi a magyar gazdaság,
- sok infrastrukturális beruházásra van szükség,
- a várható versenytársaknak erősebb a lobbiereje.
Az Országgyűlés is megszavazta
A lap felidéz egy februári Ipsos közvélemény-kutatást is, amely szerint a lakosság 60 százaléka pártolná a pályázatot. Az Országgyűlés július 6-án fogadta el azt a határozatot, amely szerint a parlament támogatja az ötkarikás játékok budapesti megrendezésének megpályázását.
A MOB közgyűlése júniusban szavazta meg, hogy Budapest pályázik, majd a Fővárosi Közgyűlés is úgy döntött, hogy támogatja a kezdeményezést.
Július elején Lázár János arról beszélt, hogy a pályázathoz készült hatástanulmány “80 százalékos készültségben van”. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szavait később pontosították, az Origo pedig elment megnézni, hogy valóban elkészült-e a tanulmány. A PWC a megbízást ez idáig valóban csak 80 százalékig teljesítette, ugyanis a cég megbízása alapján októberre készítik el a tanulmányhoz kapcsolódó pályázati kérdőív első tervezetét.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: